V973 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V973 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 44м &1000000000000004900000049с[1][2]
Деклинација +40° 43′ &100000000000000000000000″[1][2]
Прив. величина (V) 6.34[1][2]
Особености
Спектрален тип M4-III[1][2]
U−B Боен показател 1.94[1][2]
B−V Боен показател 1.64[1][2]
R−I Боен показател 0.92E[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.94 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -97 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+40 3866,SAO 48789,HD 186776,HR 7523
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V973 Лебед (BD+40 3866, HD 186776, SAO 48789, HR 7523) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,34, при ректасцензија 19ч 44м &1000000000000004900000049с и деклинација +40° 48′ &1000000000000000000000000″。

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.