Кеплер-78

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-78

Уметнички приказа на планетата Кеплер-78b околу Кеплер-78
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 34м &1000000000058014300000058,0143с[1]
Деклинација +44° 26′ &1000000000005396100000053,961″[1]
Прив. величина (V) 11,72[2]
Особености
Спектрален тип late G[3]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 37,807 ± 0,973[1] млс/г
Дек.: −16,348 ± 0,696[1] млс/г
Паралакса (π)8.02 ± 0.25[1] млс
Оддалеченост410 ± 10 сг
(125 ± 4 пс)
Податоци [4]
Маса0,81 ± 0,05 M
Полупречник0,74+0,1
−0,08
R
Температура5.089 ± 50 K
Други ознаки
Kepler-78, KIC 8435766, TYC 3147-188-1, 2MASS J19345800+4426539
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-78 или KIC 8435766 — ѕвезда со привидна величина 12 во соѕвездието Лебед.[2] Оваа ѕвезда има полупречник 74% од полупречникот на Сонцето, и температура од околу 5.100 K.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Кеплер-78 има планетарен систем од една планета позната како Кеплер-78b, планета малку поголема од Земјата со крајн о блиска орвита околу матичната ѕвезда. Орбиталниот период на оваа планета е 8,5 часа поради близината до матичната ѕвезда. Иако има слична густина како Земјата (од 5,57 g/cm3, нејзината површинска температура е од 1.300 до 1.500 K.[5]

Планетарен систем Кеплер-78[5]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 1,86+0,38
−0,25
 M
0,0089 0,3550 ± 0,0004 0 79+9
−14
°
1,173+0,016
−0,089
 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A; и др. (2016). „Gaia Data Release 1. Summary of the astrometric, photometric, and survey properties“. Astronomy and Astrophysics. 595. A2. arXiv:1609.04172. Bibcode:2016A&A...595A...2G. doi:10.1051/0004-6361/201629512.Gaia Data Release 1 catalog entry
  2. 2,0 2,1 „Kepler-78“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  3. Sanchis-Ojeda, Roberto; и др. (2013). „Transits and Occultations of an Earth-sized Planet in an 8.5 hr Orbit“. The Astrophysical Journal. 774 (1). 54. arXiv:1305.4180. Bibcode:2013ApJ...774...54S. doi:10.1088/0004-637X/774/1/54.
  4. „Notes on Kepler-78 b“. Посетено на 9 January 2017.
  5. 5,0 5,1 Pepe, Francesco; Cameron, Andrew Collier; Latham, David W.; Molinari, Emilio; Udry, Stéphane; Bonomo, Aldo S.; Buchhave, Lars A.; Charbonneau, David; Cosentino, Rosario; Dressing, Courtney D.; Dumusque, Xavier; Figueira, Pedro; Fiorenzano, Aldo F. M.; Gettel, Sara; Harutyunyan, Avet; Haywood, Raphaëlle D.; Horne, Keith; Lopez-Morales, Mercedes; Lovis, Christophe; Malavolta, Luca; Mayor, Michel; Micela, Giusi; Motalebi, Fatemeh; Nascimbeni, Valerio; Phillips, David; Piotto, Giampaolo; Pollacco, Don; Queloz, Didier; Rice, Ken; и др. (2013). „An Earth-sized planet with an Earth-like density“. Nature. 503 (7476): 377–80. arXiv:1310.7987. Bibcode:2013Natur.503..377P. doi:10.1038/nature12768. PMID 24172902.