V1768 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1768 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 4м &1000000000000036100000036,1с[1][2]
Деклинација +32° 13′ &100000000000000070000007″[1][2]
Привидна величина (V)5.64[1][2]
Особености
Спектрален типB1.5Ia[1][2]
U−B боен показател-0.46[1][2]
B−V боен показател0.54[1][2]
R−I боен показател0.42[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.46 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 21 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+31 3925,SAO 69362,HD 190603,HR 7678
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1768 Лебед (BD+31 3925, HD 190603, SAO 69362, HR 7678) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 5,64, при ректасцензија 20ч 04м &1000000000000003610000036.1с и деклинација +32° 13′ &1000000000000000700000007″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.