WR 145

Од Википедија — слободната енциклопедија
WR 145
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000001259300000012,593с20 32 06.278
Деклинација 31° 27′ &1000000000000901100000009,011″+40 48 29.521
Особености
Развојна фаза Волф-Рајеова
Спектрален тип WN7o/CE+O7V(f)
Променлив тип Волф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -2.664±0.066 млс/г
Дек.: -3.813±0.069 млс/г
Паралакса (π)0.6555 ± 0.0415 млс
Оддалеченост5.000 ± 300 сг
(1.530 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
Hen 3-1907, V* V1923 Cyg, SV* SVS 2843, MHA 328-53, MR 111, [KW97] 47-33
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 145Волф-Рајеова ѕвезда во соѕвездието Лебед