Прејди на содржината

30 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
30 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 13м &1000000000180535800000018,05358с[1]
Деклинација 46° 48′ &1000000000056442400000056,4424″[1]
Прив. величина (V) 4,83[2] (4.81 - 4.84[3])
Особености
Спектрален тип A5IIIn[4]
U−B Боен показател +0,17[2]
B−V Боен показател +0,10[2]
Променлив тип suspected[3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-26,00[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +13,83[1] млс/г
Дек.: +3,00[1] млс/г
Паралакса (π)5.34 ± 0.33[1] млс
Оддалеченост610 ± 40 сг
(190 ± 10 пс)
Податоци
Полупречник1,40[6] R
Сјајност323,56[7] L
Температура7.712[7] K
Вртежна брзина (v sin i)145[8] км/с
Други ознаки
ο1]] Лебед,[9] BD+46° 2881, GC 28091, HIP 99639, HR 7730, HD 192514, SAO 49332, WDS J20136+4644D, CCDM J20135+4646D
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
30 Лебед лево горе, заедно со 31 Лебед A и B долу десно

30 Лебедѕвезда бел џин со ѕвездена класификација A5III во соѕвездието Лебед. Ѕвездата е со привидна ѕвездена величина 4,83 и на растојание од 610 светлосни години.

Бајеровата буква ο (омикрон) е користена на две или три ѕвезди 30, 31 и 32 Лебед. 30 Лебед понекогаш се означува како ο1 Лебед, за останатите две ѕвезди соодветно да ја имаат ознаката ο2 и ο3. За да нема забуни, се препорачува употреба на Флемстидовата ознака 30 Лебед.[9]

30 Лебед е на растојание од 6 лачни минути од 31 Лебед A и 7 лачни минути од 31 Лебед B. Парот е познат како ο1 Лебед, додека пак ο2 Лебед е за степен подалеку. Двете ѕвезди ο1 и ο2 се ѕвезди со ѕвездена величина 4.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357. Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 Mermilliod, J.-C. (1986). „Compilation of Eggen's UBV data, transformed to UBV (unpublished)“. Catalogue of Eggen's UBV Data. Bibcode:1986EgUBV........0M.
  3. 3,0 3,1 Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally Published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
  4. Jaschek, M. (July 1978), „Catalogue of selected spectral types in the MK system“, Bulletin d'Information du Centre de Données Stellaires, 15 (121): 121, Bibcode:1978BICDS..15..121J Vizier catalog entry
  5. Kharchenko, N. V.; и др. (2007), „Astrophysical supplements to the ASCC-2.5: Ia. Radial velocities of ˜55000 stars and mean radial velocities of 516 Galactic open clusters and associations“, Astronomische Nachrichten, 328 (9): 889, arXiv:0705.0878, Bibcode:2007AN....328..889K, doi:10.1002/asna.200710776
  6. Pasinetti Fracassini, L. E.; Pastori, L.; Covino, S.; Pozzi, A. (February 2001), „Catalogue of Apparent Diameters and Absolute Radii of Stars (CADARS) - Third edition“, Astronomy and Astrophysics, 367 (2): 521–524, arXiv:astro-ph/0012289, Bibcode:2001A&A...367..521P, doi:10.1051/0004-6361:20000451 Vizier catalog entry
  7. 7,0 7,1 McDonald, I.; Zijlstra, A. A.; Boyer, M. L. (2012). „Fundamental parameters and infrared excesses of Hipparcos stars“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 427: 343. arXiv:1208.2037. Bibcode:2012MNRAS.427..343M. doi:10.1111/j.1365-2966.2012.21873.x.
  8. Van Belle, Gerard T. (2012). „Interferometric observations of rapidly rotating stars“. The Astronomy and Astrophysics Review. 20: 51. arXiv:1204.2572. Bibcode:2012A&ARv..20...51V. doi:10.1007/s00159-012-0051-2.
  9. 9,0 9,1 Kostjuk, N. D. (2004). „VizieR Online Data Catalog: HD-DM-GC-HR-HIP-Bayer-Flamsteed Cross Index (Kostjuk, 2002)“. VizieR On-line Data Catalog: IV/27A. Originally Published in: Institute of Astronomy of Russian Academy of Sciences (2002). 4027. Bibcode:2004yCat.4027....0K.