Прејди на содржината

V442 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V442 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 27м &1000000000005230400000052,304с
Деклинација +30° 47′ &1000000000002834400000028,344″
Особености
Спектрален тип F2
Променлив тип алголски
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 11,517 ± 0,054 млс/г
Дек.: 11,935 ± 0,050 млс/г
Паралакса (π)2.9373 ± 0.0344 млс
Оддалеченост1.110 ± 10 сг
(340 ± 4 пс)
Податоци
Други ознаки
V442 Cyg, BD+30 4040, HD 334426, AN 82.1939
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V442 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,70.