V442 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V442 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 27м &1000000000005230400000052,304с
Деклинација +30° 47′ &1000000000002834400000028,344″
Особености
Спектрален типF2
Променлив типАлголиди
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 11.517±0.054 mas/yr
Dec.: 11.935±0.050 mas/yr
Паралакса (π)2.9373 ± 0.0344 mas
Растојание1.110 ± 10 ly
(340 ± 4 pc)
Податоци
Други ознаки
V442 Cyg, BD+30 4040, HD 334426, AN 82.1939
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V442 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,70.