Кеплер-41

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-41
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 38м &1000000000003174600000003,1746с[1]
Деклинација +45° 58′ &1000000000005387700000053,877″[1]
Прив. величина (V) 14,5[2]
Особености
Спектрален тип G2V[3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−27,066 ± 0,008[3] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 3,037 ± 0,041[1] млс/г
Дек.: 2,999 ± 0,046[1] млс/г
Паралакса (π)0.8864 ± 0.0224[1] млс
Оддалеченост3.680 ± 90 сг
(1.130 ± 30 пс)
Податоци [3]
Маса1,15 ± 0,04 M
Полупречник1,29 ± 0,02 R
Површ. грав. (log g)4,278 ± 0,005
Температура5.750 ± 100 K
Вртежна брзина (v sin i)6 ± 2 км/с
Старост4,4+1,3
1,1
Гг.
Други ознаки
KIC 9410930, KOI-196, UCAC3 272-156898, 2MASS J19380317+4558539[4]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-41 или KOI-196 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Станува збор за жолто џуџе, како што е Сонцето, и е на растојание од 3.680 светлосни години (1130 парсеци).[1] Скоро да е слична со Сонцето, со 115% од неговата маса, и полупречник 129% од оној на Сонцето, и површинска температура од 5.750 K.[3] There is one known extrasolar planet orbiting Kepler-41.[5]

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, беше забележана планетата Кеплер-41b wво орбита околу ѕвездата. Планетата е во крајно блиска орбита околу Кеплер-41, правејќи една орбита на секои 1,86 денови. И покрај тоа што прима големо количество на зрачење од Кеплер-41, полупречникот на Кеплер-41b првично се сметал дека е помал од оној на Јупитер, што го прави невообичаено за жежок Јупитер, сепка подоцнежните набљудуваља покажале зголемен полупречник како и кај останатите жешки Јупитери.[3] Кеплер-41b е исто така доста рефлективен, со геометриско албедо од 0.,30.[5]

Планетарен систем Кеплер-41[3]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,56 ± 0,08 MJ 0,03101 ± 0,0004 1,85555820 ± 0,00000052 0 (fixed) 82,51 ± 0,09° 1,29 ± 0,02 RJ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  2. „Notes on Kepler-41 b“. Архивирано од изворникот на 2020-10-09. Посетено на 21 January 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Bonomo, A. S.; и др. (2015). „Improved parameters of seven Kepler giant companions characterized with SOPHIE and HARPS-N“. Astronomy and Astrophysics. 575. A85. arXiv:1501.02653. Bibcode:2015A&A...575A..85B. doi:10.1051/0004-6361/201323042.
  4. „KOI-952“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 21 January 2017. (англиски)
  5. 5,0 5,1 Santerne, A.; и др. (2011). „SOPHIE velocimetry of Kepler transit candidates IV. KOI-196b: a non-inflated hot Jupiter with a high albedo“. Astronomy and Astrophysics. 536. A70. arXiv:1108.0550. Bibcode:2011A&A...536A..70S. doi:10.1051/0004-6361/201117807.