V1668 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1668 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0 (ICRS)      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 42м &1000000000000351900000035,19с
Деклинација +44° 01′ &1000000000000005700000057″
Прив. величина (V) 6
Други ознаки
Nova Cyg 1978, AAVSO 2138+43B
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1668 Лебед или Нова во Лебед 1978нова забележана во соѕвездието Лебед во 1978 година со максимална сјајност од 6-та величина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Slovak MH; Vogt SS (1979). „Interstellar reddening and distance of Nova Cygni 1978“. Nature (journal). 277 (5692): 114–6. Bibcode:1979Natur.277..114S. doi:10.1038/277114a0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]