V Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
[1]
V Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 41м &1000000000001826800000018,268с
Деклинација +48° 08′ &1000000000002888600000028,886″
Особености
Спектрален тип C7,4eJ[1]
B−V Боен показател 2.450[2]
Променлив тип Мирида[3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)3.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −7.939±0.326 млс/г
Дек.: −18.457±0.315 млс/г
Паралакса (π)2.1819 ± 0.1609 млс
Оддалеченост1.500 ± 100 сг
(460 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
V Cyg, BD+47 3167a, HIP 102082, SAO 49940[1]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V Cygni, (Нова Cygni 1974) пулсирачка променлива ѕвезда од типот на Мириди, во conвездието Лебед. [3]

V Лебед се менува меѓу привидните величини од 7,7 до 13,9 во период од 421,27 дена. [3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (7 april 2017). "Basic data: V* V Cyg – Carbon Star". Check date values in: |date= (help)
  2. van Leeuwen (7 april 2017). "Hipparcos, the New Reduction". Check date values in: |date=, |year= / |date= mismatch (help)
  3. 3,0 3,1 3,2 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (7 april 2017). "V Cyg". The International Variable Star Index. Check date values in: |date= (help)