Прејди на содржината

V1073 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1073 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 25м &1000000000000035700000000,357с
Деклинација +33° 41′ &1000000000001493700000014,937″
Особености
Спектрален тип A1VpSi:
B−V Боен показател 0.453
Променлив тип Променлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.80±1.1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −0,491 ± 0,037 млс/г
Дек.: −24,313 ± 0,049 млс/г
Паралакса (π)5.3279 ± 0.0330 млс
Оддалеченост612 ± 4 сг
(188 ± 1 пс)
Податоци
Други ознаки
V1073 Cyg, BD+33 4252, HIP 105739, SAO 71307
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1073 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,38.