V1073 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1073 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 25м &1000000000000035700000000,357с
Деклинација +33° 41′ &1000000000001493700000014,937″
Особености
Спектрален типA1VpSi:
B−V боен показател0.453
Променлив типПроменлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.80±1.1 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −0.491±0.037 mas/yr
Dec.: −24.313±0.049 mas/yr
Паралакса (π)5.3279 ± 0.0330 mas
Растојание612 ± 4 ly
(188 ± 1 pc)
Податоци
Други ознаки
V1073 Cyg, BD+33 4252, HIP 105739, SAO 71307
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1073 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,38.