V2173 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2173 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 57м &100000000000000220000002,2с[1][2]
Деклинација +48° 40′ &100000000000000070000007″[1][2]
Привидна величина (V)6.42[1][2]
Особености
Спектрален типB8V[1][2]
U−B боен показател-0.37[1][2]
B−V боен показател-0.08[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.37 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -16 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+47 3618,SAO 51477,HD 208727,HR 8377
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2173 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,42

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.