HD 189127

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 189127
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 55м &1000000000000022100000022,1с[1][2]
Деклинација +58° 15′ &100000000000000010000001″[1][2]
Привидна величина (V)6.09[1][2]
Особености
Спектрален типG9III[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател1.02[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -17 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+57 2092,SAO 32116,HD 189127,HR 7626
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189127 (BD + 57 2092, SAO 32116, HR 7626) — ѕвезда со привидна величина од 6.09, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 55м &1000000000000002210000022.1с и деклинација +58° 15′ &1000000000000000100000001″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.