HD 189942

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 189942
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 1м &1000000000000015300000015,3с[1][2]
Деклинација +37° 5′ &1000000000000005600000056″[1][2]
Прив. величина (V) 6.2[1][2]
Особености
Спектрален тип K0III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.31[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -16 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+36 3820,SAO 69267,HD 189942,HR 7655
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189942 (BD + 36 3820, SAO 69267, HR 7655) — ѕвезда со привидна величина од 6.2, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 01м &1000000000000001530000015,3с и деклинација +37° 05′ &1000000000000005600000056″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.