Прејди на содржината

HD 203096

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 203096
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 18м &1000000000000055300000055,3с[1][2]
Деклинација +41° 2′ &1000000000000002700000027″[1][2]
Прив. величина (V) 6.15[1][2]
Особености
Спектрален тип A5IV[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 0.3?[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+40 4485,SAO 50699,HD 203096,HR 8155
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 203096 (BD + 40 4485, SAO 50699, HR 8155) — ѕвезда со привидна величина од 6.15, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 18м &1000000000000005529999955,3с и деклинација +41° 02′ &1000000000000002700000027″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.