Ну Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ну Лебед
Cygnus constellation map mk.svg
Red circle.svg
Местоположба на Ну Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 57м &1000000000104190700000010,41907с[1]
Деклинација 41° 10′ &1000000000001699100000001,6991″[1]
Прив. величина (V) 3,94 [2]
Особености
Спектрален тип A0III n[3]
U−B Боен показател +0,00[2]
B−V Боен показател +0,02[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−27,60[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +9.64[1] млс/г
Дек.: −22.75[1] млс/г
Паралакса (π)8.71 ± 0.34[1] млс
Оддалеченост370 ± 10 сг
(115 ± 4 пс)
Апсолутна величина (MV)−1,36[5]
Податоци
ν Cyg A
Маса3,62 ± 0,08[6] M
Полупречник1.90[7] R
Сјајност412[6] L
Температура9,462[6] K
Вртежна брзина (v sin i)217[6] км/с
Други ознаки
ν Cyg, 58 Cyg, BD+40° 4364, GC 29251, HD 199629, HIP 103413, HR 8028, SAO 50274, WDS J20572+4110AB[8]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Ну Лебед (ν Лебед или ν Cygni) — двојна ѕвезда[9] од соѕвездието Лебед. Има привидна величина од 3,94[2] и е оддалечена 374 светлосни години сметано според паралаксата.[1] Посветлата од двоецот е џиновска ѕвезда од типот A со величина од 4,07 и ѕвездена класификација A0III n,[3] каде „n“ означува нејасни впивни линии поради нејзиното брзо вртење. Оваа е белузлава ѕвезда со 3,6[6] Сончеви маси и големина од околу 1,9 Сончеви полупречници.[7] Зрачи 412 пати посилно од Сонцето[6] и има делотворна температура од 9.462 K.[6] Придружникот има величина од 6,4 и е сместен на аголна далечина од 0,24" од неа.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653–664. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357. Vizier catalog entry
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237: 0. Bibcode:2002yCat.2237....0D.
  3. 3,0 3,1 Abt, Helmut A; Morrell, Nidia I (1995). „The Relation between Rotational Velocities and Spectral Peculiarities among A-Type Stars“. Astrophysical Journal Supplement. 99: 135. Bibcode:1995ApJS...99..135A. doi:10.1086/192182. Vizier catalog entry
  4. Gontcharov, G. A. (ноември 2006). „Pulkovo Compilation of Radial Velocities for 35 495 Hipparcos stars in a common system“. Astronomy Letters. 32 (11): 759–771. arXiv:1606.08053. Bibcode:2006AstL...32..759G. doi:10.1134/S1063773706110065.
  5. Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 Zorec, J.; Royer, F. (јануари 2012), „Rotational velocities of A-type stars. IV. Evolution of rotational velocities“, Astronomy & Astrophysics, 537: A120, arXiv:1201.2052, Bibcode:2012A&A...537A.120Z, doi:10.1051/0004-6361/201117691.
  7. 7,0 7,1 Pasinetti Fracassini, L. E.; Pastori, L.; Covino, S.; Pozzi, A. (февруари 2001), „Catalogue of Apparent Diameters and Absolute Radii of Stars (CADARS) - Third edition“, Astronomy and Astrophysics, 367 (2): 521–524, arXiv:astro-ph/0012289, Bibcode:2001A&A...367..521P, doi:10.1051/0004-6361:20000451 Vizier catalog entry
  8. „* nu. Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  9. 9,0 9,1 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (септември 2008). „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 389 (2): 869–879. arXiv:0806.2878. Bibcode:2008MNRAS.389..869E. doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x. Ну Лебед во каталогот Vizier