V477 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V477 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 05м &1000000000002768800000027,688с
Деклинација +31° 58′ &1000000000001810500000018,105″
Особености
Спектрален тип A1V
B−V Боен показател 0.168
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-10.00±4.6 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 5,063 ± 0,056 млс/г
Дек.: −0,981 ± 0,064 млс/г
Паралакса (π)4.3867 ± 0.0387 млс
Оддалеченост744 ± 7 сг
(228 ± 2 пс)
Податоци
Други ознаки
V477 Cyg, BD+31 3932, HIP 98955, SAO 69381
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V477 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,53.