V477 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V477 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 05м &1000000000002768800000027,688с
Деклинација +31° 58′ &1000000000001810500000018,105″
Особености
Спектрален типA1V
B−V боен показател0.168
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-10.00±4.6 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 5.063±0.056 mas/yr
Dec.: −0.981±0.064 mas/yr
Паралакса (π)4.3867 ± 0.0387 mas
Растојание744 ± 7 ly
(228 ± 2 pc)
Податоци
Други ознаки
V477 Cyg, BD+31 3932, HIP 98955, SAO 69381
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V477 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,53.