L1014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
L1014
маглина
Witness the Birth of a Star.jpg
L1014 (уметничка слика)
Податоци од набљудување: епоха J2000
ПоттипГусто јадро
КласаLDN 6[1]
Ректасцензија21ч 24м &1000000000000000600000006с
Деклинација+49° 59′ &1000000000000000700000007″
Оддалеченост200[1] пс
Привиден пречник~2′[2]
СоѕвездиеЛебед
ОзнакиLDN 1014.
Поврзано: Списоци на маглини

L1014темна маглина во соѕвездието Лебед. Можно е да е меѓу најцентрално збиените мали темни облаци, што укажува на најраните фази на процесот на ѕвездообразба. Обој облак во својот центар има многу млада нискомасивна ѕвезда, именувана како L1014 IRS; некои астрономи мислат дека ѕвездата е кафеаво џуџе или пак натрапничка планета во најраниот развој на својот живот.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Young, C. H.; Jorgensen, J. K.; Shirley, Y. L.; Kauffmann, J.; Huard, T.; Lai, S. P.; Lee, C. W.; Crapsi, A.; и др.. A "Starless" Core that Isn't: Detection of a Source in the L1014 Dense Core with the Spitzer Space Telescope. „The Astrophysical Journal Supplement Series“ том  154: 396. doi:10.1086/422818. Bibcode2004ApJS..154..396Y. 
  2. Dutra, C. M.; Bica, E.. A catalogue of dust clouds in the Galaxy. „Astronomy and Astrophysics“ том  383 (2): 631. doi:10.1051/0004-6361:20011761. Bibcode2002A&A...383..631D. 
  3. Bourke, Tyler L.; Crapsi, Antonio; Myers, Philip C.. Discovery of a Low-Mass Bipolar Molecular Outflow from L1014-IRS with the Submillimeter Array. „The Astrophysical Journal“ том  633 (2): L129. doi:10.1086/498449. Bibcode2005ApJ...633L.129B. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]