Прејди на содржината

HD 196642

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 196642
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 37м &1000000000000023600000023,6с[1][2]
Деклинација +38° 19′ &1000000000000004300000043″[1][2]
Прив. величина (V) 6.2[1][2]
Особености
Спектрален тип K0III[1][2]
U−B Боен показател 0.81[1][2]
B−V Боен показател 0.99[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.81 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -37 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+37 4002,SAO 70288,HD 196642,HR 7888
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 196642 (BD + 37 4002, SAO 70288 HR 7888) — ѕвезда со привидна величина од 6.2, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 37м &1000000000000002360000023,6с и деклинација +38° 19′ &1000000000000004300000043″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.