29 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
29 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 14м &1000000000320319900000032,03199с[1]
Деклинација +36° 48′ &1000000000022684600000022,6846″[1]
Прив. величина (V) 4,93[2]
Особености
Развојна фаза main sequence[3][4]
Спектрален тип A2 V[5]
B−V Боен показател 0,151 ± 0,018[2]
Променлив тип δ Sct[6]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−17,30 ± 2,80[2] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +68.391[1] млс/г
Дек.: +70.446[1] млс/г
Паралакса (π)24.9257 ± 0.1747[1] млс
Оддалеченост130,9 ± 0,9 сг
(40,1 ± 0,3 пс)
Апсолутна величина (MV)1,78[2]
Податоци
Маса2,14 ± 0,15[3] M
Полупречник1,2[7] R
Површ. грав. (log g)4,12 ± 0,2565[4]
Сјајност25,2+3,7
3,1
[3] L
Температура8.790+1.513
1.292
[3] K
Вртежна брзина (v sin i)65[3] км/с
Други ознаки
b3 Cygni, 29 Cyg, V1644 Cygni, BD+36°3955, HD 192640, HIP 99770, HR 7736, SAO 69678, WDS J20145+3648A[8]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

29 Лебед е единечна ѕвезда[9] во северното соѕвездие Лебед .Таа е слабо видлива со голо око како ѕвезда со бела боја, со привидна ѕвездена величина од 4,93 mas. Растојанието до 29 Лебед, како што се проценува од годишната промена на паралаксата на 24,9 mas, е на растојание од 131   светлосни години . Ѕвездата се приближува кон Земјата со околусончева радијална брзина од 17   км / с. Таа е член на 30–50 милиони години старото јато Аргус на -ѕвезди кои се придвижуваат.[10]

Ова е А-тип ѕвезда од главната низа со ѕвездена класификација на А2 5. Родригес и др. (2000) ја класифицирале како променлива од типот на Делта Штит променлива со честота од 0,0267 циклуси на ден. Таа е Ламбда Воловар[11] хемиски особена ѕвезда и прва ваква ѕвезда, класифицирана како пулсирачка променлива. 29 Лебед е повекепериодична, малоамплитудна променлива ѕвезда[12] со промена на привидната ѕвездена величина од околу 0,02 и доминантен период од 39  минути. Забележано е магнетно поле со просечна јачина од (194,5 ± 230,7)⋅10−4 T.[13] Ѕвездата има умерена брзина на вртење, и има предвидена брзина на вртење од 65 км/с. Има двојно поголема маса од Сонцето и зрачи со поголема сјајност за 25 пати од сончевата сјајност од фотосферата на ефикасна температура од приближно 8.790 К.

29 Лебед е наведена во повеќе каталози на ѕвезди и има неколку придружни ѕвезди на растојанаие од 4', вклучувајќи ја меѓу нив и жолтата HD 192661 ѕвезда со привидна величина 7. Всушност сите тие се ѕвезди во позадина кои не се физички поврзани со 29 Лебед.[14][15] Ѕвездите кои можат да се набљудуваат со голо око b1 Лебед и b2 Лебед, се оддалечени околу еден и два степени, а исто така се наоѓаат на различни растојанија до 29 Лебед.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Zorec, J.; Royer, F. (2012), „Rotational velocities of A-type stars. IV. Evolution of rotational velocities“, Astronomy & Astrophysics, 537: A120, arXiv:1201.2052, Bibcode:2012A&A...537A.120Z, doi:10.1051/0004-6361/201117691, A120.
 4. 4,0 4,1 Casas, R.; и др. (May 2009), „Asteroseismological Modeling of the Multiperiodic λ Bootis Star 29 Cygni“, The Astrophysical Journal, 697 (1): 52–534, Bibcode:2009ApJ...697..522C, doi:10.1088/0004-637X/697/1/522
 5. Cowley, A.; и др. (April 1969), „A study of the bright A stars. I. A catalogue of spectral classifications“, Astronomical Journal, 74: 375–406, Bibcode:1969AJ.....74..375C, doi:10.1086/110819.
 6. Rodríguez, E.; и др. (June 2000), „A revised catalogue of delta Sct stars“, Astronomy and Astrophysics Supplement, 144: 469–474, Bibcode:2000A&AS..144..469R, doi:10.1051/aas:2000221.
 7. Pasinetti Fracassini, L. E.; и др. (February 2001), „Catalogue of Apparent Diameters and Absolute Radii of Stars (CADARS)“, Astronomy and Astrophysics (Third. изд.), 367: 521–524, arXiv:astro-ph/0012289, Bibcode:2001A&A...367..521P, doi:10.1051/0004-6361:20000451.
 8. „29 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
 9. De Rosa, R. J.; и др. (2014), „The VAST Survey - III. The multiplicity of A-type stars within 75 pc“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 437 (2): 1216, arXiv:1311.7141, Bibcode:2014MNRAS.437.1216D, doi:10.1093/mnras/stt1932.
 10. Malo, Lison; и др. (January 2013), „Bayesian Analysis to Identify New Star Candidates in Nearby Young Stellar Kinematic Groups“, The Astrophysical Journal, 762 (2): 50, arXiv:1209.2077, Bibcode:2013ApJ...762...88M, doi:10.1088/0004-637X/762/2/88, 88.
 11. Murphy, Simon J.; и др. (October 2015), „An Evaluation of the Membership Probability of 212 λ Boo Stars. I. A Catalogue“, Publications of the Astronomical Society of Australia, 32: 43, arXiv:1508.03633, Bibcode:2015PASA...32...36M, doi:10.1017/pasa.2015.34, e036
 12. Mkrtichian, D. E.; и др. (October 2007), „Multimode Pulsations of the λ Bootis Star 29 Cygni: The 1995 and 1996 Multisite Campaigns“, The Astronomical Journal, 134 (4): 1713, Bibcode:2007AJ....134.1713M, doi:10.1086/521434.
 13. Bychkov, V. D.; и др. (August 2003), „Catalogue of averaged stellar effective magnetic fields. I. Chemically peculiar A and B type stars“, Astronomy and Astrophysics, 407 (2): 631–642, arXiv:astro-ph/0307356, Bibcode:2003A&A...407..631B, doi:10.1051/0004-6361:20030741.
 14. Mason, Brian D.; Wycoff, Gary L.; Hartkopf, William I.; Douglass, Geoffrey G.; Worley, Charles E. (2001), „The 2001 US Naval Observatory Double Star CD-ROM. I. The Washington Double Star Catalog“, The Astronomical Journal, 122 (6): 3466, Bibcode:2001AJ....122.3466M, doi:10.1086/323920.
 15. Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051.