HD 204485

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 204485
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 28м &100000000000000830000008,3с[1][2]
Деклинација +32° 13′ &1000000000000003100000031″[1][2]
Привидна величина (V)5.8[1][2]
Особености
Спектрален типF0V[1][2]
U−B боен показател0.04[1][2]
B−V боен показател0.32[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.04 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -24 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.023 mas
Други ознаки
BD+31 4462,SAO 71371,HD 204485,HR 8220
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 204485 (BD + 31 4462, SAO 71371, HR 8220) — ѕвезда со привидна величина од 5.8, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 28м &1000000000000000830000008.3с и деклинација +32° 13′ &1000000000000003100000031″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.