HD 197120

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 197120
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 40м &1000000000000036200000036,2с[1][2]
Деклинација +29° 48′ &1000000000000001900000019″[1][2]
Привидна величина (V)6.08[1][2]
Особености
Спектрален типA2V[1][2]
U−B боен показател0.15[1][2]
B−V боен показател0.14[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.15 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -30 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.01 mas
Други ознаки
BD+29 4131,SAO 88997,HD 197120,HR 7917
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 197120 (BD + 29 4131, SAO 88997 HR 7917) — ѕвезда со привидна величина од 6.08, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 40м &1000000000000003620000036.2с и деклинација +29° 48′ &1000000000000001900000019″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.