Прејди на содржината

HD 194951

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 194951
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 27м &100000000000000770000007,7с[1][2]
Деклинација +34° 19′ &1000000000000004400000044″[1][2]
Прив. величина (V) 6.39[1][2]
Особености
Спектрален тип F1II[1][2]
U−B Боен показател 0.45[1][2]
B−V Боен показател 0.48[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.45 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -14 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+33 3910,SAO 70044,HD 194951,HR 7823
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 194951 (BD + 33 3910, SAO 70044, HR 7823) — ѕвезда со привидна величина од 6.39, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 27м &100000000000000077000007,7с и деклинација +34° 19′ &1000000000000004400000044″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.