44 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
44 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 30м &1000000000005922900000059,229с
Деклинација +36° 56′ &1000000000000901900000009,019″
Особености
Спектрален типF5Ib
B−V боен показател0.969
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−21.10±1.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 0.31±0.29 mas/yr
Dec.: −4.44±0.31 mas/yr
Паралакса (π)0.96 ± 0.38 mas
Растојаниеapprox. 3000 ly
(approx. 1000 pc)
Податоци
Други ознаки
44 Cyg, BD+36 4105, HIP 101214, SAO 70135
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

44 Лебеддвојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,18.