Прејди на содржината

44 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
44 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 30м &1000000000005922900000059,229с
Деклинација +36° 56′ &1000000000000901900000009,019″
Особености
Спектрален тип F5Ib
B−V Боен показател 0.969
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−21,10 ± 1,5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 0,31 ± 0,29 млс/г
Дек.: −4,44 ± 0,31 млс/г
Паралакса (π)0.96 ± 0.38 млс
Оддалеченостприб. 3.000 сг
(приб. 1.000 пс)
Податоци
Други ознаки
44 Cyg, BD+36 4105, HIP 101214, SAO 70135
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

44 Лебеддвојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,18.