Пи2 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пи2 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 46м &1000000000476083200000047,60832с[1]
Деклинација +49° 18′ &1000000000034451100000034,4511″[1]
Прив. величина (V) 4,24[2]
Особености
Спектрален тип B2.5 III[3]
U−B Боен показател −0,79[2]
B−V Боен показател −0,125[2]
Променлив тип β Cep[4]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−12,3[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +2,77[1] млс/г
Дек.: −2,00[1] млс/г
Паралакса (π)2.95 ± 0.34[1] млс
Оддалеченостприб. 1.100 сг
(приб. 340 пс)
Апсолутна величина (MV)−3,39[6]
Орбита[7]
Период (P)72,0162 d
Занесеност (e)0,34
Перицентарска епоха (T)2428410,6 JD
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
238,1°
Полузамав (K1)
(главна)
7,8 км/с
Податоци
π2 Лебед A
Маса8,4 ± 0,4[8] M
Полупречник7,1[9] R
Површ. грав. (log g)3,69 ± 0,16[10]
Сјајност (болометричка)8.442[11] L
Температура20.815 ± 1.057[10] K
Вртежна брзина (v sin i)50 ± 5[4] км/с
Други ознаки
π2 Cyg, 81 Cygni, BD+48° 3504, FK5 821, HD 207330, HIP 107533, HR 8335, SAO 51293.[12]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Пи2 Лебедтроен[13] систем во северното соѕвездие Лебед. Може да се забележи со голо око на околу 2,5° источно-североисточно од расеаното ѕвездено јато M39,[14] со привидна ѕвездена величина од 4,24.[2] Врз основа на годишната промена на паралаксата од 2,95 лмс,[1] се наоѓа на растојание од околу 1.100 светлосни години од Сонцето.

Внатрешниот пар на ѕвездите во овој симбол има еднолиниска[15] спектроскопска двојна ѕвезда со орбитален период од 72,0162 денови и занесеност од 0,34.[7] Примарната, составница A, е џиновска ѕвезда од B-тип и ѕвездена класификација B2.5 III.[3] Станува збор за променлива ѕвезда од типот на Бета Кефеј[4] со проценета маса за 8,4[8] пати поголема од масата на Сонцето и со полупречник околу 7,1[9] поголем од Сончевиот полупречник. Се смета дека ѕвездата е стара околу 33[8] милиони години и се врти со брзина од 50[4] км/с. Зрачи со сјајност 8.442[11] пати поголема од Сончевата сјајност од својата надворешна атмосфера при делотворна температура од околу 20.815[10] K.

Третиот член на системот според мерењата од 1996 година е со величина од 5,98 на аголно растојание од 0,10 лачна секунда долж положбен агол од 129°.[16]

Именување[уреди | уреди извор]

На Кинески, 螣蛇 (Тенг Ше), со значење Летечка Змија, се однесува на астеризам кој се состои од Пи2 Лебед, α Гуштер, 4 Гуштер, Пи1 Лебед, HD 206267, ε Кефеј, β Гуштер, σ Касиопеја, ρ Касиопеја, τ Касиопеја, AR Касиопеја, 9 Гуштер, 3 Андромеда, 7 Андромеда, 8 Андромеда, λ Андромеда, κ Андромеда, ψ Андромеда и ι Андромеда. Последователно, кинеското име за π2 Лебед е 螣蛇三 (Тенг Ше сан, македонски: третата ѕвезда во Летечка Змија)[17]

Наводи[уреди | уреди извор]

{{|refs=

[1]

[6]

[9]

[13]

[14]

[7]

[4]

[16]

[8]

[11]

[3]

[10]

[5]

[15]

[2]

[12]

}}

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 van Leeuwen, F. (2007), „Validation of the new Hipparcos reduction“, Astronomy and Astrophysics, 474 (2): 653–664, arXiv:0708.1752, Bibcode:2007A&A...474..653V, doi:10.1051/0004-6361:20078357.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Mermilliod, J.-C. (1986), „Compilation of Eggen's UBV data, transformed to UBV (unpublished)“, Catalogue of Eggen's UBV Data, SIMBAD, Bibcode:1986EgUBV........0M.
 3. 3,0 3,1 3,2 Walborn, N. R. (1971), „Some Spectroscopic Characteristics of the OB Stars: An Investigation of the Space Distribution of Certain OB Stars and the Reference Frame of the Classification“, The Astrophysical Journal Supplement Series, 23: 257, Bibcode:1971ApJS...23..257W, doi:10.1086/190239.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Silvester, J.; и др. (September 2009), „On the incidence of magnetic fields in slowly pulsating B, β Cephei and B-type emission-line stars“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 398 (3): 1505–1511, arXiv:0906.1575, Bibcode:2009MNRAS.398.1505S, doi:10.1111/j.1365-2966.2009.15208.x.
 5. 5,0 5,1 Wilson, Ralph Elmer (1953), General Catalogue of Stellar Radial Velocities, Washington: Carnegie Institution of Washington, Bibcode:1953GCRV..C......0W.
 6. 6,0 6,1 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 7. 7,0 7,1 7,2 Pourbaix, D.; и др. (2004), „SB9: The ninth catalogue of spectroscopic binary orbits“, Astronomy & Astrophysics, 424 (2): 727, arXiv:astro-ph/0406573, Bibcode:2004A&A...424..727P, doi:10.1051/0004-6361:20041213.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 Tetzlaff, N.; и др. (January 2011), „A catalogue of young runaway Hipparcos stars within 3 kpc from the Sun“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 410 (1): 190–200, arXiv:1007.4883, Bibcode:2011MNRAS.410..190T, doi:10.1111/j.1365-2966.2010.17434.x.
 9. 9,0 9,1 9,2 Pasinetti Fracassini, L. E.; и др. (February 2001), „Catalogue of Apparent Diameters and Absolute Radii of Stars (CADARS)“, Astronomy and Astrophysics (3. изд.), 367: 521–524, arXiv:astro-ph/0012289, Bibcode:2001A&A...367..521P, doi:10.1051/0004-6361:20000451.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 Prugniel, Ph.; и др. (July 2011), „The atmospheric parameters and spectral interpolator for the MILES stars“, Astronomy & Astrophysics, 531: A165, arXiv:1104.4952, Bibcode:2011A&A...531A.165P, doi:10.1051/0004-6361/201116769.
 11. 11,0 11,1 11,2 Hohle, M. M.; и др. (April 2010), „Masses and luminosities of O- and B-type stars and red supergiants“, Astronomische Nachrichten, 331 (4): 349, arXiv:1003.2335, Bibcode:2010AN....331..349H, doi:10.1002/asna.200911355.
 12. 12,0 12,1 „pi.02 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
 13. 13,0 13,1 Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (September 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x.
 14. 14,0 14,1 O'Meara, Stephen James (2016), Deep-Sky Companions: The Caldwell Objects (2. изд.), Cambridge University Press, стр. 92, ISBN 1316033538.
 15. 15,0 15,1 Abt, Helmut A.; и др. (July 2002), „Rotational Velocities of B Stars“, The Astrophysical Journal, 573 (1): 359–365, Bibcode:2002ApJ...573..359A, doi:10.1086/340590.
 16. 16,0 16,1 Mason, B. D.; и др. (2014), „The Washington Visual Double Star Catalog“, The Astronomical Journal, 122: 3466–3471, Bibcode:2001AJ....122.3466M, doi:10.1086/323920.
 17. AEEA (Activities of Exhibition and Education in Astronomy) 天文教育資訊網 2006 年 7 月 7 日 Архивирано на 21 мај 2011 г.