Прејди на содржината

HD 229221

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 229221
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 23м &1000000000004596100000045,961с
Деклинација +38° 30′ &1000000000000315100000003,151″
Прив. величина (V) 9,281
Особености
Спектрален тип B0.2IIIe
B−V Боен показател -0,077
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-21.1±1.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,517 ± 0,040 млс/г
Дек.: −5,688 ± 0,042 млс/г
Паралакса (π)0.6560 ± 0.0246 млс
Оддалеченост5.000 ± 200 сг
(1.520 ± 60 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+38 4062, ALS 11286, V1322 Cyg
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 229221 — променлива протоѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 9,281.