HD 229221

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
HD 229221
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 23м &1000000000004596100000045,961с
Деклинација +38° 30′ &1000000000000315100000003,151″
Привидна величина (V)9,281
Особености
Спектрален типB0.2IIIe
B−V боен показател-0,077
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-21.1±1.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.517±0.040 mas/yr
Dec.: −5.688±0.042 mas/yr
Паралакса (π)0.6560 ± 0.0246 mas
Растојание5000 ± 200 ly
(1520 ± 60 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+38 4062, ALS 11286, V1322 Cyg
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 229221 — променлива протоѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 9,281.