Прејди на содржината

IC 4996

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 4996
маглина
Расеано ѕвездено јато
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија20ч 16м &1000000000000031700000031,7с
Деклинација+37° 38′ &1000000000000003500000035″
Привидна величина (V)+7,3
Привидни димензии (V)7;
СоѕвездиеЛебед
ОзнакиOCL 158
Поврзано: Списоци на маглини

IC 4996расеано јато во соѕвездието Лебед.

Деклинацијата на телото е + 37° 38' 35" a ректасцензијата 20h 16m 31,7s. Со Привидната величина изнесува 7,3 што не овозможува да се забележи со човековото око.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Nadvore[ni vrski[уреди | уреди извор]