Прејди на содржината

HD 200595

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 200595
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 2м &1000000000000048500000048,5с[1][2]
Деклинација +45° 50′ &1000000000000005600000056″[1][2]
Прив. величина (V) 6.48[1][2]
Особености
Спектрален тип B3Vn[1][2]
U−B Боен показател -0.55[1][2]
B−V Боен показател -0.15[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.55 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -12 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.009 млс
Други ознаки
BD+45 3374,SAO 50390,HD 200595,HR 8064
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200595 (BD + 45 3374, SAO 50390, HR 8064) — ѕвезда со привидна величина од 6.48, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 02м &1000000000000004850000048,5с и деклинација +45° 50′ &1000000000000005600000056″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.