NGC 6846

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6846


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 56 m 28,1 s
Деклинација +32° 20' 55"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV1p
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x ?'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 17 август 1873
Други ознаки OCL 139

NGC 6846 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6846 се споменува и како OCL 139.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 август 1873 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6846 е од видот IV1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag.[2] NGC 6846 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 56 m 28,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +32° 20' 55".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6846 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 119; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2673. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 771.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]