HD 195066

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 195066
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 26м &1000000000000023500000023,5с[1][2]
Деклинација +56° 38′ &1000000000000002000000020″[1][2]
Прив. величина (V) 6.36[1][2]
Особености
Спектрален тип B9V[1][2]
U−B Боен показател 0[1][2]
B−V Боен показател 0[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+56 2421,SAO 32590,HD 195066,HR 7827
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195066 (BD + 56 2421, SAO 32590, HR 7827) — ѕвезда со привидна величина од 6.36, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 26м &1000000000000002350000023,5с и деклинација +56° 38′ &1000000000000002000000020″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.