XZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
XZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 32м &1000000000002930500000029,305с
Деклинација +56° 23′ &1000000000001749400000017,494″
Особености
Спектрален типA5-F7
B−V боен показател0.250
Променлив типЛирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-160.00±1.78 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 84.841±0.054 mas/yr
Dec.: −24.222±0.067 mas/yr
Паралакса (π)1.5713 ± 0.0273 mas
Растојание2.080 ± 40 ly
(640 ± 10 pc)
Податоци
Други ознаки
XZ Cyg, BD+56 2257, HIP 96112, SAO 31761
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

XZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,68.