Прејди на содржината

XZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
XZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 32м &1000000000002930500000029,305с
Деклинација +56° 23′ &1000000000001749400000017,494″
Особености
Спектрален тип A5-F7
B−V Боен показател 0.250
Променлив тип Лирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-160.00±1.78 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 84,841 ± 0,054 млс/г
Дек.: −24,222 ± 0,067 млс/г
Паралакса (π)1.5713 ± 0.0273 млс
Оддалеченост2.080 ± 40 сг
(640 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
XZ Cyg, BD+56 2257, HIP 96112, SAO 31761
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

XZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,68.