GD 229

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
GD 229

Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 12м &1000000000002226700000022,267с
Деклинација +31° 13′ &1000000000004888400000048,884″
Особености
Спектрален типDXP2 C
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: 3,904±0,051 mas/yr
Dec.: 92,212±0,059 mas/yr
Паралакса (π)32.4974 ± 0.0347 mas
Растојание100.4 ± 0.1 ly
(30.77 ± 0.03 pc)
Орбита
Податоци
Други ознаки
EGGR 333, USNO 562, WD 2010+310, PLX 4802.01, 2MASS J20122227+3113485, WD 2010+310
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

GD 229бело џуџе во соѕвездието Лебед