Прејди на содржината

57 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
57 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 53м &1000000000147550300000014,75503с[1]
Деклинација +44° 23′ &1000000000014140800000014,1408″[1]
Прив. величина (V) 4.80[2]
Особености
Спектрален тип B5 V[3]
B−V Боен показател −0,134 ± 0,006[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−21,1 ± 2,8[2] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +11.94[1] млс/г
Дек.: −2.08[1] млс/г
Паралакса (π)6.21 ± 0.22[1] млс
Оддалеченост530 ± 20 сг
(161 ± 6 пс)
Апсолутна величина (MV)−1.23[2]
Орбита[4]
Период (P)2.8548 days
Занесеност (e)0,139 ± 0,014[5]
Наклон (i)≈ 48[6]°
Перицентарска епоха (T)2441571.275 JD
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
159.6°
Полузамав (K1)
(главна)
111.9 км/с
Полузамав (K2)
(споредна)
126.0 км/с
Податоци
57 Cyg A
Маса5,54 ± 0,55[5] M
Полупречник3,3 ± 0,4[4] R
Температура17,190[7] K
Вртежна брзина (v sin i)40[8] км/с
57 Cyg B
Маса4,92 ± 0,49[5] M
Полупречник2,9 ± 0,4[4] R
Вртежна брзина (v sin i)30[8] км/с
Други ознаки
57 Cyg, BD+43°3755, HD 199081, HIP 103089, HR 8001, SAO 50180[9]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

57 Лебед — блиска двојна ѕвезда[4] во соѕвездието Лебед, на рстојание од 530 светлосни години од Земјата. Може да се забележи со човековото око како сино-бела ѕвезда со привидна величина од 4,80.[2] Парот има разлика во привидните величини од 0,34.[4] Овој систем се приближува кон Земјата со околусончева радијална брзина од −21 км/с.[2]

Станува збор за двојно линиска спектроскопска двојна ѕвезда со орбитален период од 2,85 денови и орбитално занесување од 0,15.[4] Тие имаат постојана промена на ниниот периастрон, со апсидна прецесија од 203 ± 4 години.[10] Системот не образува затемнувачка двојна ѕвезда, поради орбиталниот наклон од околу 48°.[6] Двете составници се ѕвезди со спектрална класификација B5 V.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 van Leeuwen, F. (2007), „Validation of the new Hipparcos reduction“, Astronomy and Astrophysics, 474 (2): 653–664, arXiv:0708.1752, Bibcode:2007A&A...474..653V, doi:10.1051/0004-6361:20078357.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
  3. Lesh, Janet Rountree (December 1968), „The Kinematics of the Gould Belt: an Expanding Group?“, Astrophysical Journal Supplement, 17: 371, Bibcode:1968ApJS...17..371L, doi:10.1086/190179.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 Hilditch, R. W. (1973), „The binary system 57 Cygni - apsidal motion and effects of spectral line blending“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 164: 101–110, Bibcode:1973MNRAS.164..101H, doi:10.1093/mnras/164.1.101.
  5. 5,0 5,1 5,2 De Laurentis, M.; и др. (August 2012), „Testing gravitational theories using eccentric eclipsing detached binaries“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 424 (3): 2371–2379, arXiv:1207.5410, Bibcode:2012MNRAS.424.2371D, doi:10.1111/j.1365-2966.2012.21410.x.
  6. 6,0 6,1 Jetsu, L.; и др. (November 1999), „Photometry of V 1794 Cygni between 1975 and 1995“, Astronomy and Astrophysics Supplement, 139: 513–523, Bibcode:1999A&AS..139..513J, doi:10.1051/aas:1999397.
  7. Zorec, J.; и др. (July 2009), „Fundamental parameters of B supergiants from the BCD system. I. Calibration of the (λ1, D) parameters into Teff“, Astronomy and Astrophysics, 501 (1): 297–320, arXiv:0903.5134, Bibcode:2009A&A...501..297Z, doi:10.1051/0004-6361/200811147.
  8. 8,0 8,1 Abt, Helmut A.; и др. (July 2002), „Rotational Velocities of B Stars“, The Astrophysical Journal, 573 (1): 359–365, Bibcode:2002ApJ...573..359A, doi:10.1086/340590
  9. „57 Cyg“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  10. Tapia, M.; Smith, R. C. (November 1979), „On the spectroscopic binary 57 Cygni“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 189: 551–561, Bibcode:1979MNRAS.189..551T, doi:10.1093/mnras/189.3.551.