HD 200030

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 200030
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 59м &1000000000002461900000024,619с
Деклинација +42° 19′ &1000000000002806500000028,065″
Прив. величина (V) 6,465
Особености
Спектрален тип B9
B−V Боен показател -0,077
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-22.00±4.6 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 16,458 ± 0,073 млс/г
Дек.: 5,762 ± 0,077 млс/г
Паралакса (π)3.6579 ± 0.0456 млс
Оддалеченост890 ± 10 сг
(273 ± 3 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+41 3956, HIP 103596, SAO 50319
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200030 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,465.