HD 200030

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 200030
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 59м &1000000000002461900000024,619с
Деклинација +42° 19′ &1000000000002806500000028,065″
Привидна величина (V)6,465
Особености
Спектрален типB9
B−V боен показател-0,077
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-22.00±4.6 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 16.458±0.073 mas/yr
Dec.: 5.762±0.077 mas/yr
Паралакса (π)3.6579 ± 0.0456 mas
Растојание890 ± 10 ly
(273 ± 3 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+41 3956, HIP 103596, SAO 50319
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 200030 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,465.