VY Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
VY Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 04м &1000000000001663600000016,636с
Деклинација +39° 58′ &1000000000002010400000020,104″
Особености
Спектрален тип F5.5-G0.5Ib
B−V Боен показател 1.107
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.90±2.6 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,888 ± 0,045 млс/г
Дек.: −4,047 ± 0,044 млс/г
Паралакса (π)0.4464 ± 0.0282 млс
Оддалеченост7.300 ± 500 сг
(2.200 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
VY Cyg, BD+39 4423, HIP 104002, ALS 11701
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

VY Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,08.