VY Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
VY Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 04м &1000000000001663600000016,636с
Деклинација +39° 58′ &1000000000002010400000020,104″
Особености
Спектрален типF5.5-G0.5Ib
B−V боен показател1.107
Променлив типДелта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.90±2.6 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.888±0.045 mas/yr
Dec.: −4.047±0.044 mas/yr
Паралакса (π)0.4464 ± 0.0282 mas
Растојание7300 ± 500 ly
(2200 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
VY Cyg, BD+39 4423, HIP 104002, ALS 11701
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

VY Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,08.