Прејди на содржината

HD 203439

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 203439
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 21м &1000000000000002200000022с[1][2]
Деклинација +32° 36′ &1000000000000004600000046″[1][2]
Прив. величина (V) 6.04[1][2]
Особености
Спектрален тип A1V[1][2]
U−B Боен показател 0.1[1][2]
B−V Боен показател 0.03[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+32 4134,SAO 71237,HD 203439,HR 8169
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 203439 (BD + 32 4134, SAO 71237, HR 8169) — ѕвезда со привидна величина од 6.04, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 21м &1000000000000002200000022с и деклинација +32° 36′ &1000000000000004600000046″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.