Прејди на содржината

G 208-44/208-45

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1581 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 53м &1000000000005449200000054,492с
Деклинација +44° 24′ &1000000000000534100000053,41″
Прив. величина (V) 13,41 / 14,01 / 16,75
Особености
Спектрален тип M5.5 / M6 / M5.5
Променлив тип UV Cet[1]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 397 млс/г
Дек.: −482 млс/г
Паралакса (π)220.2 ± 1.0[2] млс
Оддалеченост14,81 ± 0,07 сг
(4,54 ± 0,02 пс)
Апсолутна величина (MV)15,31 / 15,72 / 18,46
Податоци
Сјајност0,000084 / 0,000048 L
Други ознаки
GJ 1245, WDS J19539+4425, V1581 Cygni
Наводи во бази
SIMBAD— Системот
— A
— C
— B

GJ 1245 (Глизе 1245) — двојна ѕвезда со составници G 208-44 и G 208-45, на рстојание од 14 светлосни години, релатвно блиску до Сончевиот Систем. G 208-44 самата по себе е блиска двојна ѕвезда од црвени џуџиња, додека пак G 208-45 е исто така црвено џуџе. GJ 1245 е 37-от најблискиот ѕвезден систем до Сончевиот Систем, сместен во соѕвездието Лебед.[3] GJ 1245 A и B се активни блескави ѕвезди,[4] и парот заеднички се означува со ознаката V1581 Лебед.[5]

Поголемата од трите ѕвезди, G208-44 A (GJ 1245 A) е само со 11% од масата на сончевата маса. Од другите две ѕвезди, G 208-44 B (GJ 1245 C), е поблиску до ѕвездата A на растојание од 8 ае; и е со маса 7% од Сончевата маса. Третата ѕвезда, GJ 1245 B, е на растојание од 33 ае од ѕвездата A, и е 10% од Сончевата маса; и би била светла колку Венера гледана од Земјата кога е набњудуван од ѕвездата A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
  2. Van Altena W. F.; Lee J. T.; Hoffleit E. D. (1995). „GCTP 2835.01“. The General Catalogue of Trigonometric Stellar Parallaxes (Fourth. изд.).
  3. „The One Hundred Nearest Star Systems“. RECONS. Посетено на 2016-08-21.
  4. Lurie, John C.; Davenport, James R. A.; Hawley, Suzanne L.; Wilkinson, Tessa D.; Wisniewski, John P.; Kowalski, Adam F.; Hebb, Leslie (2015). „Kepler Flares III: Stellar Activity on GJ 1245A and B“. The Astrophysical Journal. 800 (2): 95. arXiv:1412.6109. Bibcode:2015ApJ...800...95L. doi:10.1088/0004-637X/800/2/95.
  5. Kholopov, P. N.; Kukarkina, N. P.; Perova, N. B. (1978). „63rd Name-List of Variable Stars“. Information Bulletin on Variable Stars. 1414: 1. Bibcode:1978IBVS.1414....1K.

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Nearest systems