HD 185269

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 185269
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 37м &1000000000011741200000011,7412с[1]
Деклинација +28° 29′ &1000000000005950700000059,507″[1]
Прив. величина (V) 6.67
Особености
Спектрален тип G0IV
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −31,608 ± 0,021[1] млс/г
Дек.: −81,065 ± 0,030[1] млс/г
Паралакса (π)19.10 ± 0.41[1] млс
Оддалеченост171 ± 4 сг
(52 ± 1 пс)
Други ознаки
BD+28° 3412, GC 27147, HIP 96507, SAO 87464
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Архив на вонсончеви планети— податоци

HD 185269 — ѕвезден троен систем [2] на растојание од околу 171 светлосни години во соѕвездието Лебед. Лесно е видлива со двоглед, но не и за човековото око.

Примарната ѕвезда е за една четвртина помасивна и четири пати повсјајна од Сонцето. Спектарот на ѕвездата е од типот G0IV.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

Планетата со маса на Јупитер, но со таа разлика што станува збор за жежок Јупитер, беше независно откриена во орбита околу главната ѕвезда од страна на две различни екипи користејќи доплерова спектроскопија. Едната група предводена од Клер Муту го користела спектрографот ELODIE во Опсерваторијата Горна Прованса во Франција, додека Џон Ашер Џонсон и соработниците ги користеле Кудеов помошен телескоп и Шејновиот телескоп во Ликовата опсерваторија во Калифорнија.[3][4] Планетата има орбитален период од 6,8 дена на растојание од 0.077 ае од примарната ѕвезда во занесена орбита.

Планетарен систем HD 185269
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b >0.94 MJ 0.077 6.838 ± 0.001 0.3 ± 0.04

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Brown, A. G. A; и др. (2016). „Gaia Data Release 1. Summary of the astrometric, photometric, and survey properties“. Astronomy and Astrophysics. 595. A2. arXiv:1609.04172. Bibcode:2016A&A...595A...2G. doi:10.1051/0004-6361/201629512.Gaia Data Release 1 catalog entry
  2. Ginski, C.; et al. (2016). "A lucky imaging multiplicity study of exoplanet host stars – II". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 457 (2): 2173–2191. arXiv:1601.01524. Bibcode:2016MNRAS.457.2173G. doi:10.1093/mnras/stw049.
  3. Moutou, C.; et al. (2006). "ELODIE metallicity-biased search for transiting Hot Jupiters. III. A hot Jupiter orbiting the star HD 185269". Astronomy and Astrophysics. 458 (1): 327–329. arXiv:0707.0958. Bibcode:2006A&A...458..327M. doi:10.1051/0004-6361:20066029.
  4. Johnson, John Asher; et al. (2006). "An Eccentric Hot Jupiter Orbiting the Subgiant HD 185269". The Astrophysical Journal. 652 (2): 1724–1728. arXiv:astro-ph/0608035. Bibcode:2006ApJ...652.1724J. doi:10.1086/508255.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000003700000037м &1000000000011740800000011,7408с, +&1000000000000002800000028° &1000000000000002900000029′ &1000000000005950900000059,509″