V382 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V382 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000004722000000047,220с
Деклинација +36° 20′ &1000000000002609100000026,091″
Особености
Спектрален тип O6IVn+O5Vn
B−V Боен показател 0.591
Променлив тип Лириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-3.80±6 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,322 ± 0,045 млс/г
Дек.: −8,042 ± 0,055 млс/г
Паралакса (π)0.5445 ± 0.0300 млс
Оддалеченост6.000 ± 300 сг
(1.800 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
V382 Cyg, BD+35 4062, HIP 100135, SAO 69812
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V382 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,65.