V382 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V382 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000004722000000047,220с
Деклинација +36° 20′ &1000000000002609100000026,091″
Особености
Спектрален типO6IVn+O5Vn
B−V боен показател0.591
Променлив типЛириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-3.80±6 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.322±0.045 mas/yr
Dec.: −8.042±0.055 mas/yr
Паралакса (π)0.5445 ± 0.0300 mas
Растојание6.000 ± 300 ly
(1.800 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
V382 Cyg, BD+35 4062, HIP 100135, SAO 69812
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V382 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,65.