HD 193469

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 193469
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000005753700000057,537с
Деклинација +39° 00′ &1000000000001505600000015,056″
Прив. величина (V) 6,30
Особености
Спектрален тип K5Ib
B−V Боен показател 1,871
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-4.99±0.17 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,923 ± 0,118 млс/г
Дек.: −7,202 ± 0,125 млс/г
Паралакса (π)0.9516 ± 0.0687 млс
Оддалеченост3.400 ± 200 сг
(1.050 ± 80 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+38 4003, HIP 100155, SAO 69820
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 193469 — променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,30.