HD 193469

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 193469
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 18м &1000000000005753700000057,537с
Деклинација +39° 00′ &1000000000001505600000015,056″
Привидна величина (V)6,30
Особености
Спектрален типK5Ib
B−V боен показател1,871
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-4.99±0.17 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.923±0.118 mas/yr
Dec.: −7.202±0.125 mas/yr
Паралакса (π)0.9516 ± 0.0687 mas
Растојание3400 ± 200 ly
(1050 ± 80 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+38 4003, HIP 100155, SAO 69820
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 193469 — променлива ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,30.