49 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
49 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 41м &1000000000000254200000002,542с
Деклинација +32° 18′ &1000000000002623700000026,237″
Особености
Спектрален тип G8IIb
B−V Боен показател 0.871
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−25,84 ± 0,13 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 3,151 ± 0,100 млс/г
Дек.: −11,125 ± 0,111 млс/г
Паралакса (π)3.6781 ± 0.0691 млс
Оддалеченост890 ± 20 сг
(272 ± 5 пс)
Податоци
Други ознаки
49 Cyg, BD+31 4181, HIP 102066, SAO 70362
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

49 Лебеддвојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,638.