Прејди на содржината

HD 195690

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 195690
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 31м &1000000000003626300000036,263с
Деклинација +34° 19′ &1000000000004933800000049,338″
Прив. величина (V) 6,457
Особености
Спектрален тип F2
B−V Боен показател 0,422
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)12.23±0.16 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −7,467 ± 0,045 млс/г
Дек.: −52,888 ± 0,044 млс/г
Паралакса (π)22.0374 ± 0.0275 млс
Оддалеченост148,0 ± 0,2 сг
(45,38 ± 0,06 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+33 3938, HIP 101268, SAO 70153
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195690 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,457.