Прејди на содржината

KOI-81

Од Википедија — слободната енциклопедија
KOI-81
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 35м &1000000000000857700000008,577с[1]
Деклинација +45° 01′ &1000000000000065800000006,58″[1]
Прив. величина (V) 11,349[2]
Особености
Спектрален тип B9-A0V[3]
B−V Боен показател 0,204[2]
Податоци
Маса2,71+0,19
−0,11
[3] M
Полупречник2,93 ± 0,14[3] R
Сјајност77,3 ± 9,6[3] L
Температура10.000[3] K
Други ознаки
KIC 8823868, 2MASS J19350857+4501065, GSC2.3 N2K9001230
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

KOI-81затемнувачка двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Примарната ѕвезда во доцен развој е од спектрален тип B или ѕвезда во почетен развој од спектрален тип А со температура од 10.000 K. Се наоѓа во подрачјето на набљудување на вселенското летало Кеплер и се утврдило дека во орбита има помало и потопло тело од примарната ѕвезда.[4]

KOI-81b[уреди | уреди извор]

KOI-81b е жешка компактна ѕвезда во орбита околу KOI-81. била забележана во 2010 година од страна на вселенското летало Кеплер и за истата постоел интерес поради малата големина и високата температура од 17.000 K.[4] Орбиталниот период на KOI-81b околу матичната ѕвезда изнесува 23,8776 денови. Анализата на релативистичките ефекти во светлинската крива укажуваат дека станува збор за маломасено бело џуџе со маса приближно од 0,3 сончеви маси, остаток од поранешна фаза на пренос на маса во двојниот систем кога телото поминало низ фазата на џин.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Cutri R.M.; Skrutskie M.F.; Van Dyk S.; Beichman C.A.; Carpenter J.M.; Chester T.; Cambresy L.; Evans T.; Fowler J.; Gizis J.; Howard E.; Huchra J.; Jarrett T.; Kopan E.L.; Kirkpatrick J.D.; Light R.M.; Marsh K.A.; McCallon H.; Schneider S.; Stiening R.; Sykes M.; Weinberg M.; Wheaton W.A.; Wheelock S.; Zacarias N. (2003). „2MASS J19350857+4501065“. 2MASS All-Sky Catalog of Point Sources. Посетено на 2010-06-19.
  2. 2,0 2,1 „GSC2.3 N2K9001230“. Guide Star Catalog 2.3. Посетено на 2010-06-19.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 van Kerkwijk, Marten H.; Rappaport, Saul A.; Breton, René P.; Justham, Stephen; Podsiadlowski, Philipp; Han, Zhanwen (2010). „Observations of Doppler Boosting in Kepler Light Curves“. The Astrophysical Journal. 715 (1): 51–58. arXiv:1001.4539. Bibcode:2010ApJ...715...51V. doi:10.1088/0004-637X/715/1/51.
  4. 4,0 4,1 Rowe, Jason F.; Borucki, William J.; Koch, David; Howell, Steve B.; Basri, Gibor; Batalha, Natalie; Brown, Timothy M.; Caldwell, Douglas; Cochran, William D.; Dunham, Edward; Dupree, Andrea K.; Fortney, Jonathan J.; Gautier, Thomas N.; Gilliland, Ronald L.; Jenkins, Jon; Latham, David W.; Lissauer, Jack J.; Marcy, Geoff; Monet, David G.; Sasselov, Dimitar; Welsh, William F. (2010). „Kepler Observations of Transiting Hot Compact Objects“. The Astrophysical Journal Letters. 713 (2): L150–L154. arXiv:1001.3420. Bibcode:2010ApJ...713L.150R. doi:10.1088/2041-8205/713/2/L150.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000003500000035м &1000000000000085700000008,57с, +&1000000000000004500000045° &1000000000000000100000001′ &1000000000000006600000006,6″