Прејди на содржината

HD 187038

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 187038
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 46м &1000000000000003500000035с[1][2]
Деклинација +32° 53′ &1000000000000001900000019″[1][2]
Прив. величина (V) 6.18[1][2]
Особености
Спектрален тип K3III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.13[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -46 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.016 млс
Други ознаки
BD+32 3558,SAO 68835,HD 187038,HR 7535
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 187038 (BD + 32 3558, SAO 68835, HR 7535) — ѕвезда со привидна величина од 6.18, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 46м &1000000000000003500000035с и деклинација +32° 53′ &1000000000000001900000019″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.