WR 141

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WR 141
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 21м &1000000000003172900000031,729с
Деклинација +36° 55′ &1000000000001276900000012,769″
Особености
Спектрален типWN5-w+O5V-III
U−B боен показател0.07
B−V боен показател0.82
Променлив типВолф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -2.656±0.042 mas/yr
Dec.: -5.188±0.054 mas/yr
Паралакса (π)0.4871 ± 0.0290 mas
Растојание6700 ± 400 ly
(2100 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
HD 193928, V* V2183 Cyg, MR 108, SBC7 811, JP11 3236, UBV 17660
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 141Волф-Рајеова ѕвезда во соѕвездието Лебед