Прејди на содржината

WR 141

Од Википедија — слободната енциклопедија
WR 141
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 21м &1000000000003172900000031,729с
Деклинација +36° 55′ &1000000000001276900000012,769″
Особености
Развојна фаза Волф-Рајеова
Спектрален тип WN5-w+O5V-III
U−B Боен показател 0.07
B−V Боен показател 0.82
Променлив тип Волф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -2.656±0.042 млс/г
Дек.: -5.188±0.054 млс/г
Паралакса (π)0.4871 ± 0.0290 млс
Оддалеченост6.700 ± 400 сг
(2.100 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
HD 193928, V* V2183 Cyg, MR 108, SBC7 811, JP11 3236, UBV 17660
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 141Волф-Рајеова ѕвезда во соѕвездието Лебед