BR Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
BR Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 40м &1000000000005474000000054,740с
Деклинација +46° 47′ &1000000000000561400000005,614″
Особености
Спектрален типB9.5III
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-47.4±27.7 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 0.551±0.066 mas/yr
Dec.: 1.613±0.062 mas/yr
Паралакса (π)1.4333 ± 0.0350 mas
Растојание2.280 ± 60 ly
(700 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
BR Cyg, BD+46 2753, KIC 9899416, SAO 48721
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

BR Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.