BR Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
BR Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 40м &1000000000005474000000054,740с
Деклинација +46° 47′ &1000000000000561400000005,614″
Особености
Спектрален тип B9.5III
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-47.4±27.7 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 0,551 ± 0,066 млс/г
Дек.: 1,613 ± 0,062 млс/г
Паралакса (π)1.4333 ± 0.0350 млс
Оддалеченост2.280 ± 60 сг
(700 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
BR Cyg, BD+46 2753, KIC 9899416, SAO 48721
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

BR Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.