Прејди на содржината

HD 192934

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 192934
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 16м &100000000000000340000003,4с[1][2]
Деклинација +38° 53′ &1000000000000005200000052″[1][2]
Прив. величина (V) 6.27[1][2]
Особености
Спектрален тип A1V[1][2]
U−B Боен показател -0.01[1][2]
B−V Боен показател 0.01[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.01 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 8 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+38 3977,SAO 69720,HD 192934,HR 7752
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192934 (BD + 38 3977, SAO 69720, HR 7752) — ѕвезда со привидна величина од 6.27, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 16м &100000000000000033999993,4с и деклинација +38° 53′ &1000000000000005200000052″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.