Прејди на содржината

HD 188074

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 188074
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 51м &1000000000000019400000019,4с[1][2]
Деклинација +47° 22′ &1000000000000003800000038″[1][2]
Прив. величина (V) 6.2[1][2]
Особености
Спектрален тип F2V[1][2]
U−B Боен показател 0.04[1][2]
B−V Боен показател 0.36[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+47 2937,SAO 48907,HD 188074,HR 7577
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 188074 (BD + 47 2937, SAO 48907, HR 7577) — ѕвезда со привидна величина од 6.2, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 51м &1000000000000001939999919,4с и деклинација +47° 22′ &1000000000000003800000038″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.