IRAS 19475+3119

Од Википедија — слободната енциклопедија
IRAS 19475+3119

IRAS 19474+3119
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 49м &1000000000029562700000029,5627с[1]
Деклинација +31° 27′ &1000000000001622100000016,221″[1]
Прив. величина (V) 9,52[2] (9.33 - 9.50[3])
Особености
Развојна фаза Протопланетарна маглина
Спектрален тип F3 Ibe[4]
Променлив тип SRd[3]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -0,6[2] млс/г
Дек.: -2,8[2] млс/г
Оддалеченост4,900[5] пс
Податоци
Маса0,63[5] M
Полупречник58[5] R
Површ. грав. (log g)0,5[5]
Сјајност8.300[5] L
Температура7.200[4] K
Други ознаки
V2513 Cyg, BD+31° 3797, HD 331319
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

IRAS 19475+3119протопланетарна маглина во соѕвездието Лебед, на растојание од 15.000 светлосни години. Централната ѕвезда, V2513 Лебед, е ѕвезда ос спектрален тип F и е ѕвезда во поАГЏ развој.

Најслајниот дел на маглината укажува на квадриполарна структура, со издолжени биполарни испакнувања, обиколени со слаб ореол.[6]

Растојанието не е познато. претпоставките за сјајноста се употребени за да се процени растојанието и останатите свездени параметри. На претпоставено кинематичко растојание од 4.9 kpc, сјајноста изнесува 8,300 Lа полупречникот е 58 R.[5] Ѕвездата првично била најмалку 2.5 M и сега нејзината маса изнесува 0.63 M.[6] претпоставувајки сјајност од 3,500 L, растојанието изнесува 1.5 kpc.[7] Претпоставките засновани на кислородната спектрална линија даваат значително поголеми сјајности со апсолутна величина од најмалку −8.[4]

Централната свезда е променлива, со привидна величина од 9,33 до 9.,50. Определен е првичен период од 41 ден, но малку покусиот секундарен период доведува до долги биења предизвикувајќи промени во амплитудата и периодот од година на година. Промените се предизвикани од ѕвездените пулсирања, што доведува ѕвездата да биде најсјајна кога е и најжешка. Температурата се менува и до 400 K.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hog, E.; Kuzmin, A.; Bastian, U.; Fabricius, C.; Kuimov, K.; Lindegren, L.; Makarov, V. V.; Roeser, S. (1998). „The TYCHO Reference Catalogue“. Astronomy and Astrophysics. 335: L65. Bibcode:1998A&A...335L..65H.
  2. 2,0 2,1 2,2 Høg, E.; Fabricius, C.; Makarov, V. V.; Urban, S.; Corbin, T.; Wycoff, G.; Bastian, U.; Schwekendiek, P.; Wicenec, A. (2000). „The Tycho-2 catalogue of the 2.5 million brightest stars“. Astronomy and Astrophysics. 355: L27. Bibcode:2000A&A...355L..27H. doi:10.1888/0333750888/2862.
  3. 3,0 3,1 Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/gcvs. Originally published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
  4. 4,0 4,1 4,2 Klochkova, V. G.; Panchuk, V. E.; Tavolzhanskaya, N. S. (2002). „HD 331319: A Post-AGB F Supergiant with He I Lines“. Astronomy Letters. 28: 49. Bibcode:2002AstL...28...49K. doi:10.1134/1.1434453.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Hsu, Ming-Chien; Lee, Chin-Fei (2011). „An Envelope Disrupted by a Quadrupolar Outflow in the Pre-planetary Nebula IRAS 19475+3119“. The Astrophysical Journal. 736: 30. arXiv:1105.2410. Bibcode:2011ApJ...736...30H. doi:10.1088/0004-637X/736/1/30.
  6. 6,0 6,1 Sahai, Raghvendra; Sánchez Contreras, Carmen; Morris, Mark; Claussen, Mark (2007). „A Quadrupolar Preplanetary Nebula: IRAS 19475+3119“. The Astrophysical Journal. 658: 410. Bibcode:2007ApJ...658..410S. doi:10.1086/511294.
  7. Vickers, Shane B.; Frew, David J.; Parker, Quentin A.; Bojičić, Ivan S. (2015). „New light on Galactic post-asymptotic giant branch stars - I. First distance catalogue“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 447 (2): 1673. arXiv:1403.7230. Bibcode:2015MNRAS.447.1673V. doi:10.1093/mnras/stu2383.
  8. Hrivnak, Bruce J.; Lu, Wenxian; Nault, Kristie A. (2015). „Variability in Proto-planetary Nebulae. IV. Light Curve Analysis of Four Oxygen-rich, F Spectral Type Objects“. The Astronomical Journal. 149 (6): 184. arXiv:1503.09120. Bibcode:2015AJ....149..184H. doi:10.1088/0004-6256/149/6/184.