VZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
VZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 51м &1000000000004144100000041,441с
Деклинација +43° 08′ &1000000000000253800000002,538″
Особености
Спектрален типG0
B−V боен показател0.939
Променлив типДелта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-15.10±0.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.538±0.090 mas/yr
Dec.: −3.822±0.089 mas/yr
Паралакса (π)0.4350 ± 0.0285 mas
Растојание7500 ± 500 ly
(2300 ± 200 pc)
Податоци
Други ознаки
VZ Cyg, BD+42 4233, HIP 107899, WEB 19458
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

VZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,6.