Прејди на содржината

VZ Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
VZ Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 51м &1000000000004144100000041,441с
Деклинација +43° 08′ &1000000000000253800000002,538″
Особености
Спектрален тип G0
B−V Боен показател 0.939
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-15.10±0.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,538 ± 0,090 млс/г
Дек.: −3,822 ± 0,089 млс/г
Паралакса (π)0.4350 ± 0.0285 млс
Оддалеченост7.500 ± 500 сг
(2.300 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
VZ Cyg, BD+42 4233, HIP 107899, WEB 19458
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

VZ Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,6.