HD 185837

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 185837
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 39м &1000000000000004500000045с[1][2]
Деклинација +33° 58′ &1000000000000004500000045″[1][2]
Прив. величина (V) 6.1[1][2]
Особености
Спектрален тип A3IV[1][2]
U−B Боен показател 0.13[1][2]
B−V Боен показател 0.08[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+33 3547,SAO 68654,HD 185837,HR 7481
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 185837 (BD + 333547, SAO 68654,HR 7481) — ѕвезда со привидна величина од 6.1, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 39м &1000000000000004500000045с и деклинација +33° 58′ &1000000000000004500000045″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.